Ellis Adası nerededir? Ellis Adası'nın özelliği nedir?

Ellis Adası Kuzey Amerika’da Amerika Birleşik Devletlerinde New York City sınırlarındadır.

Ellis Adası Kuzey Amerika’da Amerika Birleşik Devletlerinde New York City sınırlarındadır. Ellis Adası umudun ve gözyaşının adası olarak bilinir. Ellis Adası Hudson Nehri ağız kısmında bulunur.

1892 yılından 1954 yılına kadar 12 milyon civarında göçmen bu ülkeye ayak basmıştır. O zamanlar Amerika’ya gelen göçmenler Ellis Adası'nda kontrol edilir ve kimin ülkeye girip, kimin ülkeye giremeyeceği saptanırmış. Bu tarihlerden önce ise Ellis Adası donanmanın cephane deposu olarak kullanılmış.

Ellis adası Amerika vatandaşları için ayrı önem taşır. Ellis Adası inat gibi Özgürlük Heykeli'nin karşısında durmaktadır. Ellis Adası senelerce Amerika’ya yerleşmeyi hayal eden göçmenlerin yuvası olmuştur. Bu gelen göçmenlerin büyük çoğunluğu İtalya’dan gelen göçmenlerdi. Ellis Adası bu konudaki hizmet yaptığı 60 sene boyunca Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş hakkı kazanan 12 miilyona hizmet etmiştir. 

Ellis Adası'nda bulunan ana bina 1900'lü yıllarda yapılmıştır. Ana bina rönesans mimarisini tam olarak gösterir. Bu ana bina 1950’den sonra göçmen müzesi olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Bu müzede umudun adası ve gözyaşının adası isimli sinema gösterisi izlenebilir. Filmde yeni ve daha iyi bir yaşam için Amerika’ya gelen göçmenlerin ümitleri, endişeleri, korkuları anlatılmaktadır. Müzede ayrıca bu amaçla çekilmiş çok sayıda fotoğraf da bulunmaktadır. Müzeye ve Ellis Adası'na giriş ücretlidir.

Müze giriş ücretleri :
Yetişkinler için 25,5 dolar, 4-12 yaş arası çocuklar için 16 dolar, 62 yaş üzeri için 21 dolardır.