Kapuzbaşı Şelaleleri nerede? Kapuzbaşı Şelaleleri'nin özellikleri nelerdir?

Ülkemizde tabii güzellikler sayılamayacak kadar çoktur. Bu tabii güzellikleri gördükçe, gezdikçe tanıyorsunuz. Orta ve lise çağlarında okuduğumuz coğrafya bilgisi bize sadece kuru bir bilgi sunuyor.

Ülkemizde tabii güzellikler sayılamayacak kadar çoktur. Bu tabii güzellikleri gördükçe, gezdikçe tanıyorsunuz. Orta ve lise çağlarında okuduğumuz coğrafya bilgisi bize sadece kuru bir bilgi sunuyor. Ancak bizzat gezip gördüğümüzde bu tabii güzelliklerin bilgi dışında bize çok şey verdiği ve öğrettiğini görüyoruz. Cennetten bir parça olan ülkemizin en güzel tabii güzelliklerinden birisi olan Orta Anadolu’da yer alan Kayseri ili sınırlarındaki Kapuzbaşı Şelaleleri'ni yakinen görmek ve o tabiat harikası yöreyi doyasıya yaşamak nasip oldu.

Şelale, akarsu yatağının dike yakın bir biçimde aniden düştüğü, suların yüksekten dökülerek aktığı kısma denir. Bazen de bir kaynak veya kar-buz suyunun dağ yamacından fışkırarak akması ile şelale meydana gelir. Bu durumda suyun aktığı yatakla döküldüğü yatak arasında birkaç yüz metre yükseklik farkı bulunabilir. Genellikle ırmak sularının normal akışını bırakarak yüksekten döküldüğü yerlerde şelale meydana gelir. Daha küçük çapta olan şelaleler, çağlayan diye ifade edilir. 

Bir Kayseri ziyaretinde üniversite yıllarında sınıf arkadaşım olan Kayseri Yahyalılı Fikret Türk kardeşimi ailecek ziyaret ettik. Birkaç günlük ziyaretimizde bizleri tabii güzelliği ile insanı büyüleyen Kapuzbaşı Şelaleleri'ne götürdüler. Ailecek büyük keyif aldığımız ve mutlaka görülmesi gereken bir güzellik olan, ülkemizin en büyük dünyanın ise, ikinci büyük şelalesini sizlere tanıtmaya çalışacağım. Aslında bu güzellikler anlatılmakla tarif edilemez. Bizzat görülmeli ve bütün benliğimizle yaşanmalıdır. İnsanı tarifsiz duygulara sürükleyen Kapuzbaşı Şelaleleri, Niagara’dan sonra dünyanın en yüksek ikinci şelalesi unvanına sahiptir. Muhteşem güzelliği yanı sıra kendine has sesi ile adeta cennetten melodiler fısıldar insanın kulağına. Beş tanesi büyük, iki tanesi küçük olmak üzere yan yana dizilmiş halde dökülen Kapuzbaşı Şelaleleri’nin yükseklikleri ortalama 40-60 metre civarındadır. Her biri bir dereyi, bir çayı besleyecek güçtedir. İrtifa akışı itibari ile Uganda'da bulunan Victoria çağlayanı hariç, ABD'de bulunan Niagara'dan, Finlandiya'da bulunan İmatra'dan, Erzurum'daki Tortum'dan, Antalya'daki Düden ve Manavgat'tan daha büyük olan Kapuzbaşı Şelale’sinin aktığı yerin rakımı ise 700 metredir. Tabiatın Kayseri’ye ve dolayısıyla ülkemize bir armağanı olan bu şelalenin hemen yakınında bulunan Aladağlar da insana görkemli bir manzara keyfi sunmaktadır. Eşsiz manzara insanı büyülemekte ve insanı büyük bir hayranlık içine sokmaktadır. Aladağ’ın zirvesinde bulunan kar ve buzullardan beslenen Kapuzbaşı Şelalesi yaz aylarında ziyaretçilerine yazın bunaltıcı sıcaklığında, buz gibi çağlayan sularının serinliğini yaşatmaktadır.  Şelalenin döküldüğü yerde buz gibi akıp giden bir dere var, bu derenin içinde uygun olan yerlerde yöreye gelen ziyaretçiler piknik yapabilmektedir. Bizlerde Fikret kardeşim ve ailesi ile birlikte unutulamayacak bir an geçirdik şelale başında. Buz gibi suların içinde yürüyerek yüreğimizi, duygularımızı ve bedenimizi serinlettik. 

Aladağlar Milli Parkı sınırları içinde olan Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri Yahyalı ilçesinin Küçükçakır Köyü’nün kuzeyinde bulunan Ensenin Tepesi’nde yer almaktadır. Yahyalı ilçesine 145 kilometre uzaklıkta ve ulaşım iki ayrı yoldan sağlanmaktadır. Toroslar’ın tepesindeki bu tabii güzelliklere ulaşmak çok zor değil. Buraya gelen yolun tamamı asfaltlanmış vaziyette ve Yahyalı merkezden yaklaşık 1,5 saatlik mesafede. Adana’nın Aladağ ilçesine ise 55 km mesafededir. Denizden yüksekliği 2 bin metre olan bu bölgeye, özellikle yaz aylarında gitmek gerekir. Debisinin çok yüksek olması nedeniyle yaz aylarında ziyaretçiler uzaktan izleseler dahi su zerreciklerini her an hissederek serinlemenin keyfine varabilmektedirler.

Şelaleyi görmeye giderken, yol boyunca Yahyalı ilçesinin çalışkan ve sevecen teyzelerinin bizzat kendi yaptıkları yöresel ürünleri satarken görebilirsiniz. Bölgeye gittiğinizde satılan bu yöresel ürünleri alabilirsiniz. Yahyalı ilçesinde sadece şelaleler değil, aynı zamanda el dokuması tarihi halılar da meşhurdur. Yahyalı çarşısında el emeği göz nuru bu halıları görmeniz mümkündür.

Bembeyaz akan Kapuzbaşı Şelaleleri, etrafında piknik alanlarıyla, suyun huzur veren dinlendirici sesi eşliğinde, ziyaretçilerine güzel bir gün geçirmek için mükemmel bir ortam oluşturmaktadır. Kayseri’deki en popüler trekking parkuru üzerinde yer alan şelaleler eşsiz manzaralarıyla yürüyüş tutkunları içinde bulunmaz bir yerdir. Son yıllarda doğa tutkunlarının ilgisine mazhar olan Türkiye’nin en görkemli ve heyecan verici tabiat güzellikleri arasında yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri her geçen gün ziyaretçi akınına uğramaktadır. 

Eğer hala bu güzellikleri görmediyseniz çok şey kaybetmişsiniz demektir. Yöreye yapacağınız ziyarette Kayseri mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerini tatmadan dönmeyiniz. Şelale ziyareti sonrası dönüş yolunda Kayseri’nin Erciyes eteğinde kurulu şirin ilçesi Develi’ye de uğrayarak meşhur, yöreye özgü bir lezzet olan Develi cıvıklısını da tadabilirsiniz. Aynı zamanda Erciyes’in buz gibi sularından kana kan içebilirsiniz. Bunun dışında kendine özgü lezzetiyle Kayseri mantısı ve pastırma yemeyi unutmayınız. 

Önder GÜZELARSLAN