Sosyal medya insanları nasıl etkiliyor?

Sosyal medyanın hayatımız üzerinde oldukça değer verilen bir yeri olduğunu görüyoruz, ancak sosyal medya üzerinde sadece zaman değil de ruhsal olarak da sağlıktan da feda ediyor muyuz?

Sosyal medyanın hayatımız üzerinde oldukça değer verilen bir yeri olduğunu görüyoruz, ancak sosyal medya üzerinde sadece zaman değil de ruhsal olarak da sağlıktan da feda ediyor muyuz?

Dünya üzerinde üç milyardan fazla insan, yani toplamında nüfusun %40 %45 gibi oranı sosyal medya kullanmaktadır. Araştırmalara göre gün içerisinde en az yaklaşık iki saat gibi bir zaman dilimimizi sosyal medya üzerinde geçirdiğimiz görünmektedir. Bu veriler, her saniye her dakika yarım milyon kadar Instagram fotoğraf, Twitter da tweet atılması anlamına gelmektedir.  Sosyal medyanın hayatımız üzerinde oldukça değer verilen bir yeri olduğunu görüyoruz, ancak sosyal medya üzerinde sadece zaman değil de ruhsal olarak da sağlıktan da feda ediyor muyuz?

Ruh hali

2014 yılında Avusturya da yapılmış bir araştırmaya göre facebook üzerinden kullanımı sağladığı zaman insanların ruhsal olarak çöküşe geçtiği görülmüştür.  Yine farklı bir araştırmaya göreyse iyi ya da kötü ruh hali ile insanlar aralarında sosyal medya üstünden yayılacağı görünmektedir. Kötü hava şartları negatif paylaşım yapılmasını %1 artırmaktadır. Olumlu yapılan paylaşımlarsa yayılmasını etkisiyse daha yüksek olmaktadır. Ancak bunun gerçek olarak moral yükseltici bir etki oluşturup oluşturmadığı kesin olarak belirlenmemiştir.

Depresyon

Çeşitli araştırmalar üzerinde depresyonla sosyal medyanın kullanımının arasında bir ilişki kursa bile sosyal medya üzerinde iyi sonucu alabilecek kısımda kullanım sağlamasının da aslında muhtemel olabileceğini gösterebilecek çalışmalar da vardır. 700 kadar öğrenci üstünde yapılmış olan iki araştırma ile moralin bozuk olması, değersiz olma hissiyatı, umutsuz olmak gibi depresyon belirtilerinin sosyal medya üstünden yapılmış olan etkilerin niteliği ile ilgili olduğu da görüldü. Olumsuz etki de bulunan insanlar fazla depresyon belirtileri göstermektedir.