Sosyal Medya Platformu Nasıl Kurulur?

Sosyal medya, internetin aktif kullanılmaya başlamasıyla beraber hayatımıza girmiştir.

Sosyal medya, internetin aktif kullanılmaya başlamasıyla beraber hayatımıza girmiştir. Bundan 20 sene öncesine oranla internet kullanımı ve veri aktarım hızında yaşanan büyük gelişme ve ivmelenerek büyüyen hızlanma beraberinde kullanıcılara birçok imkanlar sağlamıştır. Anlık veri iletiminin 56 kb/ps gibi hızlarla sınırlandırıldığı dönemlerin yerini 1000 mbp/ps gibi hızlara yerini bıraktığı dönemlerde sosyal medya ve bunun gibi birçok yenilikle tanışma imkanımız olmuştur. Sosyal medyalar insanların sanat, bilim, güncel yaşam gibi birçok genel kültür öğesinde gelişimlerini sağlamak adına bir alan yaratmıştır.

 Sosyal Medya Nedir?

 Sosyal medya, insanların internet aracılığı ile bağlı bulunduğu çevrimiçi ortamda, farklı insanlarla karşılıklı bir biçimde etkileşimde bulunabilmesini sağlayan platformlar bütününe verilen addır. Geçmişte oldukça kısıtlı sayıda olan bu platformlara her geçen gün yenisi eklenmektedir. Sadece metin ve yazı paylaşım tabanlı olanlarının yanı sıra, büyük boyutlarda dosya paylaşımı yapılan ve birden fazla medya formatının paylaşılmasına izin verilen sosyal medya platformu mevcuttur. Sosyal medya platformlarında temel amaç bireylerin birbirleri ile özgür bir biçimde etkileşime girmelerini sağlamaktır. Bireyler tekil veya gruplar halinde birbirleri ile iletişimde bulunur, fikirlerini ve görüşlerini paylaşabilirler.

 Sosyal Medya Platformları nelerdir?

 Sosyal medya platformları, insanların birbirleri ile etkileşimlerini olağan hale getiren siteler ve uygulamalar bütünüdür. Bunlar internet tarayıcıları tarafından ulaşım sağlanabilen siteler olabilmesinin yanında, akıllı telefon ve tabletlere indirilebilen uygulamalar şeklinde de olabilir. Sosyal medya platformlarının birbirlerini tekrar eden oluşumlar olmaması açısından her birini birbirlerinden ayıran jargonları ve üslupları vardır. Örneğin bir platformun birincil hedefi bilgi vermek ve bilginin yayılımı olurken, başka bir platformun birincil hedefi bireyin görsel paylaşımlarını ön plana çıkarmak olabilir. Çoğu platform günümüzde kullanıcıyı kısıtlamaktan kaçınıp diğer platformlardaki özellikleri benzer niteliklerde bünyesine katmaya çalışsalar da platformlar yayılmaya başladıkları ilk zamanlara yakın, popülaritelerine katkıda bulunan birincil amaçlarını bir miktar daha önde tutmaktadırlar.

 Sosyal Medya Platformu Nasıl Kurulur?

 Bir sosyal medya platformu oluştururken teknik detaydan önce sosyal medyanın birincil hedefi belirlenmelidir. Sosyal medyayı diğerlerinden farklı kılacak bir özellik insanların o platformu tercih etmelerinde önemli bir rol oynayacaktır. Örneğin, gizlilik temeline kurulmuş bir anlık mesajlaşma platformunu birincil hedefiniz olarak lanse etmeniz bu doğrultuda kullanıcıların platforma yönelmelerini sağlayacaktır. Platform belirli bir kitleye ulaştıktan sonra çeşitli güncellemelerle yeni özellikler eklenip platform zenginleştirilebilmektedir. Platformun temel kullanıcı profili ve detayları fikir olarak keskin hatları ortaya çıktıktan sonra özgün bir web tasarımı ile platform somut anlamda ortaya çıkarılabilir. Burada önemli olan etmenlerden birisi kullanıcıların profilleri, bir diğer adıyla kendi paylaşımlarını sunabilecekleri bir özel alanları olmalıdır. Kullanıcılar kendilerine özel kullanıcı adlarıyla bu profiller aracılığı ile platformda kendi kimliklerini oluşturacaklar ve paylaşımlarını yapacaklardır.

 Sosyal Medya Platformu Kurarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 Bir sosyal medya platformu yaratılırken öncelikli hedef diğer platformlardan ayırt edilebilirlik olmalıdır. Kullanıcılar var olan platformlarda yapabilecekleri şeyleri yeni platforma taşırken çekimser kalabilirler. Ancak bu engel yaratıcı ve samimi bir tasarımla ortadan kaldırılabilmektedir. Bir sosyal medya platformunun sürekli güncel kalabilmesi ve kendini yenilikler katabilmesi varlığını sürdürebilmesi açısından önemli bir evredir.