Yararlı Podcast Önerileri

Son zamanlarda, markete giderken bile kulaklıklarımızı yanımızdan ayırmıyoruz.

Podcast nedir?

Son zamanlarda, markete giderken bile kulaklıklarımızı yanımızdan ayırmıyoruz. Podcast, profesyonel bir stüdyoya ihtiyaç duymadan bir mikrofon ve ses kayıt cihazı ile gerçekleştirilen, kulaklığınızı takıp edebiyat, sanat, resim, müzik, sohbet vb. birçok konuda ses dinleyebileceğiniz etkinliklerdir. İşte spotify ve birçok uygulamada ücretsiz olarak dinleyebileceğiniz yararlı podcastler;

İLK SAYFASI

İlk Sayfası adlı podcast; 26 bölümden oluşuyor. İki gazetecinin birlikte, kitapları seslendirdiği bir program. Her bölümü yaklaşık 40 dakika sürmekte.  Seçtikleri bir kitabın bölümünü dinleyici ile paylaşıp, yazar ile de keyifli sohbetler gerçekleştiriyorlar. Birçok ünlü yazarın da konuk olduğu bu podcast’i dinleyerek hem keyifli vakit geçirebilir hem de birçok kitaba ait bilmediklerini öğrenebilirsiniz.

RADYO TİYATROSU

Geçmişte TRT’de yayınlanan ve insanları radyo bağımlısı yapan Radyo Tiyatrosu programının belirli bölümlerinin yayınlandığı podcasttir. Birçok klasik tiyatro yapımını, efsane oyuncuların seslendirmesi ile tekrar dinleyebilirsiniz.

HA GELDİ HA GELECEK

Bu podcast, teknoloji ile yakın ilişkileri bulunan kişilerin ilgileneceğini düşündüğüm bir podcast. Teknolojinin insanların yaşamına etkilerini, insanların teknolojiyi nasıl tükettiklerini ve teknolojinin önümüzdeki yıllar boyunca insan yaşamına ne gibi katkılarda bulunacağını uzun uzun dinlemek isteyenler ve merak edenler için mükemmel bir seçenek.

GAYRİSAFİ FİKİRLER

Felsefeye meraklı kişilerin zevkle dinleyebileceği bir podcast serisi kendisi. Akılcılıktan bilim felsefesine, filozofların derin sorulara aradığı cevaplara, kuramlar arası mücadelelerin detaylarına kadar birçok felsefi konuda güzel sohbetler gerçekleşiyor.

KİNO KARAVAN

Herkesin hafızasında yer etmiş kült sinema filmleri ya da kıyıda köşede kalmış az bilinen filmler farketmeksizin, her bölümde bir filmi konu olarak kurgusunu, tarihini, kullanılan materyalleri, kullanılan dili tartışan ve sinemaya ilgisi olanların ruhunu doyurabilecek potansiyelde bir podcast.