Afyon’da Gezilecek Yerler

Gıda ve mermercilik sektörünün önde gelen şehirlerinden Afyon, aynı zamanda tarihi ve turistik özellikleriyle de adından söz ettiriyor.

Gıda ve mermercilik sektörünün önde gelen şehirlerinden Afyon, aynı zamanda tarihi ve turistik özellikleriyle de adından söz ettiriyor. Rutin olarak müzik ve kültür alanındaki pek çok organizasyona da ev sahipliği yapan kent, turistlerin gözde mekanlarından biri. Peki, Afyon’da gezilecek yerler nereler?

Afyonkarahisar Kalesi

Afyonkarahisar Kalesi, volkanik özellikli ve yerden yaklaşık olarak 226 metre yükseklikteki bir kaya kütlesinde konumlanmış durumda. İhtişamlı görünümü ile turistlerin ilgisini çeken bu kale, Afyon’un sembollerinden biri. Hititler döneminden beri varlığını koruyan Afyonkarahisar Kalesi, tarihi dokusunu biraz yitirmiş olsa da yine de eski kalıntıları bünyesinde barındırıyor. Gezinizde tarihi alanları keşfetmek isterseniz, kaleye uğramanızı tavsiye ederiz.

Afyonkarahisar Müzesi

Afyon’da gezilecek yerler arasında bir diğeri de Afyonkarahisar Müzesi. Yaklaşık 45 bin eseri sergileyen müze, şehrin merkezindeki Kurtuluş Caddesi’nde yer alıyor. 1933 senesinde açılan ve 1971’de modern bir görünüm alan Afyonkarahisar Müzesi, mutlaka görmeniz gereken heykel ve mimari eserlerle fark yaratıyor.

İmaret Hamamı

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün korumasında olan İmaret Hamamı, Osmanlı döneminden kalan önemli yapılardan biri. Erkekler ve kadınlar için ayrı bölümleri bulunan hamam, özellikle mimarisi ve işlemeleriyle gösterişli bir yapı. Geziniz sırasında İmaret Hamamı’nı keşfedebilirsiniz!

Frig Vadisi

3000 senelik bir geçmişi ile Frigya medeniyeti, Afyon’un da içinde bulunduğu bir coğrafyada yer alıyordu. Afyon’daki Frig Vadisi de bu medeniyetten kalan doğa harikalarından biri. Gezginlerin en uğrak yerlerinden olan bu Frig Vadisi’nde bisiklet turu atabilir, trekking yapabilirsiniz.

Afyon Tarihi Bedesten Çarşısı

Afyon’da gezilecek yerler listesinde bulunan çarşı, 1914 senesinde yaptırıldı. 2016’da restore edilen yapı, ziyaretçiler tarafından beğenilen bir görünüme sahip. Burada yöresel ürünlerden satın alabilir, çevresindeki restoranlarda Afyon’a özgü yemekleri tadabilirsiniz.

Buzluk Mağarası

Afyon kentinin Sultandağı ilçesinde bulunan mağara, adeta bir görsel şölen sunuyor. Sultan Dağı’nın bir bölümü olan Buzluk Mağarası, genelde yaz aylarında daha ulaşılabilir oluyor. Buz sarkıtları ve kristaller ile dolu olan mağarayı keşfetmek isterseniz, Kirazlı Yaylası’nı geçtikten sonra buraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kiraz Yaylası’nda mola verebilir ve büyüleyici fotoğraflar çekebilirsiniz.