Laos nerede? Laos gezi rehberi

Laos doğa, yiyecek ve tarihi zenginliklerle dolu ve dini inancın çoğunlukla Budizm olduğu denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesidir.

Laos doğa, yiyecek ve tarihi zenginliklerle dolu ve dini inancın çoğunlukla Budizm olduğu denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Dağlarla kaplı büyüleyici manzarası, Laos’u Güneydoğu Asya’nın en güzel ülkelerinden biri haline getirmiştir. Burada zip-line, doğa yürüyüşü, mağara raftingi yapabilir, kanoya binebilirsiniz. Hareketli akşam pazarları, Luang Prabang’ın göz alıcı şelaleleri ve Vang Vieng’deki dağlarda destansı gün batımı Laous’u ziyaret etme sebepleriniz olabilir. 
Laos’ta Yapılacak 5 Şey

1.    Vang Vieng Ziyareti
1990’ların sonlarında sırt çantalı gezginler tarafından adeta yeniden keşfedilmiş bu şehrin, çılgın ve hedonist bir yere dönüşmesi pek de uzun sürmedi. Bugünlerde daha sakin olsa da orman yürüyüşleri, nehir aktiviteleri gibi açık hava faaliyetlerinin merkezi haline gelmiştir. 

2.    4000 Ada’yı Görün
Kamboçya sınırına yakın Mekong Nehri’nde bulunan Güney Laos’taki 4000 meskun ada mutlaka görülmeye değerdir. Sakin ve rahat atmosferi dolayısıyla gezginler arasında popüler olmuştur. Burada yapılacak çok fazla şey olmasa bile, nehrin keyfini çıkarabilir ve akşamları da zihninizi dinlendirebilirsiniz. Konaklama ucuzdur ve adalara ulaşmak için yapmanız gereken tek şey Pakse’den bir tekneye binmektir.

3.    Rahatlama Durağı: Luang Prabang
Prabang yavaş tempolu bir şehirdir ve yapılacaklar kısıtlı olabilir fakat Mekong Nehri üzerinde gün batımının keyfini çıkarmak, Kuang Si Şelaleri’ni görmek ve akşam pazarlarından alışveriş yapmak harika bir deneyim olacaktır. Burada her sabah gün doğumunda keşişler, yerel halktan sadaka alarak ana cadde üzerinden yürümektedirler.

4.    Kuang Si Şelaleleri’ne Yolculuk
Luang Prabang yakınında bulunan şelalelerden akan turkuaz sular kayalar arasından  yüzme havuzlarına kavuşmaktadır. Bu havuzlarda yüzme fırsatını kaçırmamalısınız. Kuang Si Şelaleleri’ne ulaşmak ise çok kolay; Luang Prabang şehir merkezinden bir “tuk-tuk” ile yaklaşık 45 dk süren yolculuk sonunda Kuang Si’ye varabilirsiniz.

5.    Devlerin Mahzeni: Kavanozlar Ovası 
Kavanozlar Ovası’nda adından da anlaşılacağı gibi üç farklı bölgeye dağılmış halde binlerce taş kavanoz bulunur. Demir Çağı’ndan kaldığı düşünülen bu kavanozlar, Güneydoğu Asya’daki en iyi tarih öncesinden buluntular arasındadır. Bir efsaneye göre kavanozlar devler tarafından alkol muhafaza etmek amacıyla yapılmıştır.